В изпълнение на проект „Повишаване на административния капацитет на компетентните органи в областта на убежището и миграцията“, финансиран по Норвежки финансов механизъм, представители на Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС) обмениха опит със свои колеги в град Нюрнберг, Германия.
Стажът, който се проведе в периода 19-22 февруари 2024 г., бе организиран от немската Федерална служба за миграция и бежанци (BAMF). Освен теоретическите мероприятия, програмата на визитата включи и посещение на регистрационно-приемателния център в Циндорф. Общият капацитет на центъра е 1200 места за настаняване и понастоящем там са настанени кандидати за закрила от Турция, Сирия, Куба, Венесуела и други страни.
Към Федерална служба са изградени около 50 действащи административни служби, центрове за първоначален прием на мигранти и регистрационно-приемателни центрове, разположени по цялата територия на Германия. Основните функции на BAMF са процедурата за убежище, миграцията и интеграцията. Дейностите по интеграция „на терен“ се осъществяват от регионални служби в тясно сътрудничество с органите на местно самоуправление и с неправителствените организации в областите, където ще се установяват получилите някакъв вид закрила чужденци.
Видовете закрила, които Германия предоставя на чужденци, са убежище, статут на бежанец, субсидиарна закрила и забрана за депортация (статут на търпимост).
Ключова тема, засегната по време на стажа, бе информацията за страни на произход и в този смисъл домакините организираха среща между немския отдел и българската делегация. Въпреки че тази дейност е формирана в два сектора, фокусирани върху различни региони и държави, в ежедневната си работа те следват еднаква методология, която е базирана на Методологията на АЕСУ за изготвяне на информация за страни на произход от 2023 г., както и параграфи, адаптирани съобразно потребностите на BAMF.
От страна на немските колеги бяха представени работните процеси и централните услуги, свързани с убежището, статистиката и отнемането на закрила, както и информационната система за вътрешен мениджмънт (FIS). Системата предоставя възможност за извършване на справки по различни статистически показатели и позволява да се изкарват статистически данни. Представена бе и организацията на екипът ангажиран с бизнес процесите на убежището и процедурата по реда на Регламент Дъблин.
В края на визитата за обмяна на опит, представителите на Федерална служба за миграция и бежанци изразиха готовност да окажат съдействие на ДАБ при МС в процеса на дигитализацията на процедурата за международна закрила.