През февруари 2025 г., сирийските граждани са подали най-малко молби за международна закрила за последното десетилетие. Федерална република Германия вече не е основна дестинация за търсещите международна закрила, а Франция и Испания са получили повече молби. В Република Франция, хаитяни и украинци заедно съставляват една пета (20%) от всички кандидати, докато венецуелците доминират сред търсещите закрила в Кралство Испания.
Агенцията на Европейския съюз в областта на убежището (АЕСОУ) публикува първия месечен отчет за 2025 г., разглеждащ молбите за международна закрила в ЕС+. Падането на режима на Башар ал-Асад в полза на „Хаят Тахрир аш-Шам“ в Сирийската арабска република води до значителна промяна за търсещите международна закрила. През февруари сирийските гаждани са подали най-малко молби за международна закрила за последните 10 години (5000), а броят им е със 70% по-малък спрямо 2024 г.
Европейският комисар по вътрешните работи и миграцията Магнус Брунер, коментира, че с прилагането на Пакта за миграция и убежище и новия Регламент за връщане (2024/1349?),държавите членки следва да засилят сътрудничеството между тях за справяне с миграцията.
В продължение на повече от десетилетие Германия (12 780 молби) почти винаги е страната с най- голям брой молби за международна закрила в ЕС+. През февруари 2025 г. това не е така – страната е получила с 40% по-малко молби спрямо февруари 2024 г. Франция (13 081) и Испания (12 976) са получили повече молби от Германия, като при тях цифрите остават сравнително стабилни през последните 12 месеца. Италия (11 405) също е получила значителен брой заявления, въпреки общата тенденция на спад. Тези четири страни са приели почти три четвърти от всички молби, подадени на територията на ЕС+.
През февруари 2025 г. венецуелците (8500) са доминиращата група кандидати за международна закрила. Те традиционно са сред петте най-големи групи в ЕС+ и основно кандидатстват в Испания поради добре установената си диаспора. Ръстът в молбите за международна закрила от октомври 2024 г. може да се свърже с икономическата и политическата криза във Венецуела и с ограниченията в миграционната (бежанската) политика на САЩ.
През последните 2 години процентът на одобрените молби на кандидатите, получили бежански или хуманитарен статут, се движи около 40%. През януари и февруари 2025 г. месечният процент на одобрени молби в ЕС+ пада до 25%, което е най-ниското ниво от началото на COVID-19пандемията през 2020 г.
Основен фактор за тази промяна е броят на решенията на сирийски граждани, който пада до около 1600 месечно през януари и февруари. Освен това, процентът на одобряване за сирийски граждани е само 14%, в сравнение с предишния от 90% през предходните месеци. Причините са:
- Много страни от ЕС+ временно спират разглеждането на молби за международна закрила, подадени от сирийски граждани заради неясната обстановка в Сирия;
- Много сирийски граждани сами се отказват от молбите си, което в някои страни автоматично води до отрицателно решение и намалява общия процент на одобрение.
Източник: https://shorturl.at/caOKC