Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС) е с ключова функция в осигуряването на защита и спазване на правата на лицата, търсещи международна закрила в Република България. Като независима институция, ДАБ при МС има задължението да оценява молбите за международна закрила, да осигурява необходимата помощ на кандидат бежанците и да гарантира спазването на международните и националните стандарти за защита на правата на човека.
В контекста на съвременната миграционна политика и защитата на правата на бежанците, Решенията, взети от председателя или заместник-председателя на агенцията, могат да бъдат обжалвани пред административните съдилища и Върховния административен съд (ВАС). Тази възможност е от съществено значение за правната защита на чуждите граждани, тъй като предоставя механизъм за контрол и преглед на действията на администрацията. Чрез тези съдебни инстанции се осигурява допълнителна проверка на законосъобразността и целесъобразността на решенията на Агенцията, което е от особено значение за правото на защита и правото на справедлив процес.
В България, както и в много други държави, съдебните решения по административни дела в сферата на бежанското право отразяват сложността и динамиката на правната рамка, в която функционира системата за убежище.
Целта на настоящия анализ е да разгледа ключови съдебни решения, свързани с административните процедури по бежанско право, с акцент върху интерпретацията на закона и неговото приложение в практиката. Чрез анализ на конкретни случаи ще бъдат идентифицирани тенденции в съдебната практика, които могат да окажат влияние върху правилното прилагане на закона за лица търсещи международна закрила.