Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС) прие делегация с представители на службите в областта на убежището на Република Гърция и Република Кипър. Визитата се провежда по покана на председателя на ДАБ при МС във формат на тридневна, тристранна работна среща.
Основната цел на визитата е споделяне на добрите практики и очертаване на предизвикателствата, пред които са изправени трите държави, в условия на засилен миграционен натиск и динамична обстановка.
Темите, които бяха представени от българска страна бяха за структурата и функционалността на Агенцията, провеждане на процедурата за предоставяне на международна закрила, регистрациите с временна закрила на граждани от Украйна, изготвянето на информация за страни на произход, както и приноса на Република България в Пилотния проект за превенция на незаконните пристигания в страната ни и укрепване на границите на Европейския съюз (ЕС).
Във фокуса на срещата бяха застъпени и практиките на трите страни при ускорената процедура за международна закрила, незаконната имиграция, предотвратяването на злоупотреби със системите за убежище, новият Европейски пакт за миграция и убежище, и необходимостта от увеличаване на връщанията в страните на произход на лицата, които не се нуждаят от закрила.
Като важен акцент се открои готовността за задълбочаване на сътрудничеството и обмена на добри практики в областта на международната закрила между България, Гърция и Кипър като страни по външните граници на ЕС.
Делегацията посети и Регистрационно-приемателния център към ДАБ при МС в гр. София, кв. „Враждебна“, където се запозна с етапите на процедурата за предоставяне на международна закрила в България и с условията за настаняване в териториалните поделения към Агенцията. Основните теми обсъждани в рамките на посещението бяха грижите, които се полагат за непридружените деца, търсещи международна закрила и дейностите, които ДАБ при МС развива в социалната сфера.
Визитата се осъществява в рамките на проект „Повишаване на административния капацитет на компетентните органи в областта на убежището и миграцията“, финансиран по Норвежки финансов механизъм.